Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Status prawny

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Bełchatowie powstało w 1980 r. w celu zaspokojenia potrzeb ludności w zakresie publicznego transportu pasażerskiego oraz przewozów pracowniczych w dynamicznie rozwijającym się Bełchatowskim Okręgu Przemysłowym.

Dnia 1 kwietnia 2008 roku w wyniku komercjalizacji Przedsiębiorstwo Państwowe zostało przekształcone w Jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa pod nazwą: Przedsiębiorstwo  Państwowej Komunikacji Samochodowej w Bełchatowie. 10 marca 2010 roku pomiędzy Skarbem Państwa a Powiatem Bełchatowskim została zawarta umowa nieodpłatnego przeniesienia wszystkich udziałów Spółki na rzecz Powiatu Bełchatowskiego.

Siedzibą Spółki jest Niedyszyna.

Do Spółki stosuje się następujące przepisy prawa:

  • Ustawa z dnia 30 sierpnia 1996 roku o komercjalizacji i prywatyzacji, w takim zakresie w jakim zachowują one moc wiążącą po zbyciu przez Skarb Państwa wszystkich udziałów na rzecz jednostki samorządu terytorialnego,
  • Ustawa z dnia 20 grudnia 1996 roku o gospodarce komunalnej
  • Ustawa z dnia 15 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych
  • Akt założycielski Spółki.

Spółka posiada osobowość prawną i jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym dla Łódzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 000302235.